Projekts- konkurss “Klimata pārmaiņu radīto seku mazināšana”

Moto: “Pie savas zemes pieturies”.

Bildes skatīt Galerijā šeit.

Šī mācību gada Ekoskolu darbības tēma ir “Klimata pārmaiņas”. Varētu izklausīties diezgan nesaistoši un kaut kur ļoti tālu no mums, kaut kur pastiprināti kūst ledāji, ir plūdi un notiek citas kataklizmas. Bet patiesībā klimata pārmaiņu radītās sekas izjūtam arī mēs savā apkārtējā vidē- piemēram, krasas temperatūras svārstības, neprognozējams nokrišņu daudzums vai to neesamība.  Varbūt mēs ar savu pareizu rīcību  tomēr varam vismaz mazināt šīs negatīvās sekas, un piemēru varētu rādīt arī  Ekoskola.

Tā Noras Ķibildes-Kinnas augusta nogalē vadītajās Ekoskolu mācībās radās šī projekta ideja, kā mēs paši savās mājās, savas skolas apkārtnē, varam uzlabot vides kvalitāti. Projekta mērķis ir uzlabot topošā pirmsskolas bērnu grupu spēļu laukuma mikroklimatu un vizuālo izskatu.

Laukums atrodas ļoti vējainā, estētiski nepievilcīgā vietā, to norobežo neglīta pelēku betona bloku siena. Pēc pārsimt metriem garām iet Rīgas –Valmieras šoseja, kas rada garām braucošo mašiīnu pastāvīgu troksni un arī dzinēju izplūdes gāzu klātbūtni gaisā. Kā zināms, pastiprinātu vējainību rada masveida mežu izciršana, tāpēc viens no projekta galvenajiem uzdevumiem bija koku stādīšana, radot vēja aizsargjoslu.

Paldies skolotājai Mārai Bušai un Ilzei Paeglei par dāvinātajiem lazdu un etiķkoku stādiem, arī čaklajai vāverei , pateicoties kuras iesētajiem riekstiem esam tikuši pie šiem stādiem. Tādējādi katra klase šoruden iestādīja vienu kociņu, pavasarī stādīsim dekoratīvas skujeņu grupas, kas arī ziemā pildīs vēja aizsargfunkcijas.

Projekta īstenošana  sākās ar 1.-9. klases zīmējumu konkursu atbilstoši  nolikumam. Skolēniem bija jāveic uzdevumi:

  • Patstāvīgi vai ar skolotāja palīdzību izzini klimata pārmaiņu radītās sekas un izvērtē, kā mēs tās varam mazināt mūsu apkārtējā vidē.
  • Uzzīmē zīmējumu, kurā atspoguļota tava TOP rīcība zaļākas Latvijas saglabāšanai.

Pēc tam sekoja žūrijas darbs, atlasot populārākos darbus, kurus to autori kopā ar saviem palīgiem  ar eļļas krāsas, grafiti vai akrila krāsas spray flakoniņiem pārlika uz betona atbalsta sienas. Tas bija izaicinājums un ļoti atbildīgs darbs .

Projekts turpināsies pavasarī ar skujeņu un puķu stādīšanu skolas kokapstrādes stundās izgatavotās koka kastēs.

Ekoskolas Rīcības dienu ietvaros turpināsim izglītot sabiedrību par mašīnu izplūdes gāzu bīstamību, īpaši skolas teritorijā. Skolas Ekopadomes dalībnieki kopīgi veidos informējošu plakātu , kuru uzstādīsim pie skolas mašīnu stāvlaukuma .

Pievienojam arī dažus no daudzajiem foto, kas uzskatāmi parāda, kā mums veicās ar šī projekta īstenošanu dabā.

Paldies skolotājiem un skolēniem par aktīvo dalību!

      Stalbes pamatskolas Ekopadomes koordinatore  Jana Palsa
     Vides izglītības pulciņa “Dzīvo zaļi” skolotāja Adrija Fusa

Varētu arī interesēt...